Marka Konut Nedir?

Bir uzmana soralım...

Marka Konut Nedir?

Ev satın almak ya da almaya niyetlenmek, genelde zahmetli ve zorlu bir sürecin de göze alınması elemektir. Daire kiralarken dahi pek çok kriter göz önünde bulundurularak, titiz bir eleme sürecinin sonunda karar verilir.

İstanbul’un birçok yerinde inşaatlar yükselirken, yan yana yapılan iki binadan birinin fiyatı diğerine göre daha yüksek olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda yatırımcı açısından da orta ve uzun vadeli getirileri, inşaat kalitesi, imkanları çok daha farklı avantajlar sağlayabiliyor. Binalardan biri markalı bir projeyken diğeri sıfırdan inşaatsa bu farklılıklar sıkça göze çarpıyor. Günümüzde markalaşmanın getirilerinden ve öneminden bahsederken ‘marka diye ne aldığımıza bakmamız ve ne anlamamız gerektiğini düşünmemiz lazım. Türkiye’de markalı konut kavramı 2000’lerin başında ortaya çıktı. Daha çok şehrin gelişen akslarında gecekonduların içinden geçip biranda bloklar halinde sosyal tesisli yaşam alanlarına ulaşır olduk. Cehennemden geçip cennete ulaşmanın elbette bir bedeli vardı ve herkes bu bedeli isteyerek ve seve seve ödedi. Yandaki sıfır binaların çok daha yüksek rakamlarına, beyaz eşyaları inşaat firması tarafından verilen yaşam alanları satın alınmaya başlandı. Ve bir sürü insan aileleriyle yeni hayat tarzına kavuştu.

Gelişen bölgeleri inceleyin: Yatırım amacıyla alınacak konutlarda hedef ‘düşük maliyet, yüksek getiri’ olduğu için, gelişen bölgeler ön plana çıkıyor. Evin özelliklerinin yanı sıra hastane, havaalanı, metro, üniversite gibi bölgeye değer katan yatırımlar hakkında bilgi edinmek yararlı olur.

Konutları karşılaştırın: Evlerin satış fiyatını karşılaştırırken kira bedelleri baz alınabilir. Satış bedelinin kiraya bölünmesi ile evin kaç yılda kendini amorti edeceği kabaca hesaplanıp alternatiflerle bu değer üzerinden karşılaştırma yapılabilir.

Markalı konut alın: Bilinen şirketlerden konut alın. İkinci el ya da piyasada bilinmeyen şirketlerden konut alma gibi seçenekler değerlendiriliyorsa, inşaattan anlayan uzmanlara danışın, inşaat kalitesi ve binanın depreme dayanıklı olup olmadığı incelenmeli.

Konut doluysa: Satın alınacak konutta ev sahibi oturuyorsa, evi ne kadar zamanda boşaltacağı, kiracı varsa, mevcut kira sözleşmesinin ne kadar süresinin kaldığı gibi konular değerlendirilmeli.

Leave a Reply